wtorek, 28 grudnia 2010

Jak wyrobić książeczkę sanepidowską?

Książeczka zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych, zwana popularnie "książeczką sanepidowską" jest dokumentem niezbędnym nie tylko dla chcących pracować w gastronomii, ale także właściwie w każdym zawodzie związanym z kontaktami z dużą ilością ludzi lub dziećmi do lat 6. Jak wyrobić książeczkę sanepidowską? To nietrudne, ale chaotyczne przepisy utrudniają trochę zrozumienie, co w tym celu trzeba zrobić

Zatem, po kolei - czego potrzeba do wyrobienia książeczki sanepidowskiej i jak to zrobić? Tutaj uwaga - procedura opisana poniżej zakłada, że potrzebujesz książeczki do pracy z dziećmi lub gastronomii. Książeczka zdrowia dla np. fryzjerki nie musi zawierać badań laboratoryjnych.

Czego potrzebujesz do jej wyrobienia?

Aby wyrobić książeczkę sanepidowską potrzebujesz:

A. Książeczki zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych - dostępnej w sklepach z drukami akcydensowymi, niektórych sanepidach i części gabinetów lekarskich medycyny pracy.

B. Wyników badań laboratoryjnych kału - które otrzyma się po zrobieniu w/w badań w placówce sanepidu.

C. Orzeczenia lekarskiego - wydanego przez lekarza rodzinnego lub medycyny pracy na podstawie wywiadu i ewentualnie wyników dodatkowych badań.

Cała procedura może zająć nawet kilka tygodni, tak więc chcąc wyrobić książeczkę sanepidowską na czerwiec powinniśmy zacząć działać najpóźniej pod koniec kwietnia. Wąskim gardłem są tu laboratoria sanepidu - ponieważ popyt na książeczki jest sezonowy ze względu na uczniów i studentów podejmujących wakacyjną pracę w barach i restauracjach, późną wiosną i latem placówki sanepidu potrafią być dosłownie zawalone badaniami. Zimą zwykle sprawy toczą się znacznie sprawniej.

Książeczka sanepidowska: jak wyrobić? (krok po kroku)

1. Wizyty w Sanepidzie i badanie kału Zaczynamy od wizyty w naszym Sanepidzie. Otrzymamy tam trzy fiolki na kał, a być może także kupimy książeczkę sanepidowską. W trakcie tej wizyty warto także wypytać o wszystkie detale. Nawet wiedząc dobrze, jak wyrobić książeczkę sanepidowską możemy zostać zaskoczeni np. inną organizacją pracy danego sanepidu. Przepisy - w kilku miejscach niespójne - nie pomagają.

Badanie na obecność pałeczek duru brzusznego, salmonelli i innych przyjemności ustawowo ma być dokonywane na próbkach pochodzących z trzech kolejnych dni, tak więc aby otrzymać naszą książeczkę sanepidowską czekają nas przynajmniej trzy wizyty w kolejnych dniach - za każdym razem z kolejną próbką.

Potem oczekiwanie na wyniki badań - generalnie w sanepidzie powinni nam powiedzieć, kiedy mamy się po nie zgłosić w momencie oddawania ostatniej próbki. Dopiero po odebraniu wyników badań ruszamy dalej.

2. Wizyta u lekarza Z wynikami badań udajemy się do lekarza. Na potrzeby wyrobienia książeczki sanepidowskiej może być to lekarz medycyny pracy, ale wystarczy nawet lekarz rodzinny. W większości przypadków wizyta to tylko dość skrótowy wywiad i przejrzenie wyników badań laboratoryjnych z sanepidu.

3. Ewentualne badanie RTG klatki piersiowej Jeśli lekarz uzna, że są wskazania do przeprowadzenia badania rentgenowskiego klatki piersiowej ze względu na charakter wykonywanego zawodu lub podejrzenie gruźlicy. Wtedy, niestety, musimy udać się ze skierowaniem lekarskim do pracowni rentgenologicznej.

Z wynikami badania wracamy do lekarza, który podejmuje ostateczną decyzję.

4. Wpis do książeczki Na podstawie badań lekarz wydaje orzeczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu. Jeśli jesteśmy u lekarza rodzinnego uważajmy - część z nich nie pamięta (nie chce pamiętać?), jak wyrobić książeczkę sanepidowską i może próbować odesłać nas do lekarza medycyny pracy. Nie dajmy się! Jeżeli badania laboratoryjne są w porządku, wpis w książeczce zdrowia to właściwie formalność.

Dobrze jest także zwrócić uwagę na to, by lekarz zezwalając nam na pracę nie wpisał nam terminu ponownego badania w książeczkę (jest tam odpowiednia rubryka). Nasze badania sanepidowskie są w zasadzie ważne bezterminowo - aż do podjęcia nowej pracy, bądź kontaktu z czynnikiem chorobotwórczym. Rubryka dotycząca terminu ponownego badania ma zastosowanie tylko przy opinii negatywnej lub orzeczeniu czasowej niezdolności do wykonywania pracy.

Uwagi:

1. Ponowne badanie do książeczki sanepidowskiej
Z badaniem do książeczki sanepidowskiej jest problem. Z jednej strony uznaje się, że badanie laboratoryjne jest ważne właściwie aż do momentu zetknięcia się z czynnikiem chorobotwórczym. Obowiązek badania lekarskiego istnieje jednak za każdym razem, gdy zaczynamy pracę, rozpoczynamy naukę, przebyliśmy zakażenie czynnikiem chorobotwórczym.

Część ośrodków przyjmuje, że chodzi tylko o wizytę lekarską, a część, że także o badanie kału. Aby być bezpiecznym, dobrze jest zrobić także badanie laboratoryjne - tak, aby uniknąć nadgorliwości urzędników kontroli.

2. Akty prawne
Istnieją cztery akty prawne zajmujące się tym, jak wyrobić książeczkę sanepidowską. To:

A. Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach (Dz. U. z 2001 r. Nr 126, poz. 1384 z późn. zm.) art. 6 i art. 7

B. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2006 r. w sprawie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych (Dz. U. z 2006 r. Nr 25 poz. 191)

C. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2006 r. w sprawie wykazu czynników chorobotwórczych oraz stanów chorobowych spowodowanych tymi czynnikami, którymi zakażenie wyklucza wykonywanie niektórych prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby (Dz. U. z 2006 r. Nr 132 poz. 928)

D. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2006 r. w sprawie wykazu prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby (Dz. U. z 2006 r. Nr 133 poz. 939)

-- Stopka

Bartosz Chmielewski

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

3 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeżeli chodzi o medycynę pracy to uważam, że dobrą ofertę posiadają też centra medyczne - https://cmp.med.pl/oferta-dla-firmy/medycyna-pracy-online/medycyna-pracy/. Dzięki takim ofertom każdy pracownik otrzymuje fachową opiekę medyczną w skład której wchodzą m.in. badania diagnostyczne, szczepienia, konsultacje z specjalistami i wiele innych. Medycyna pracy realizowana jest poprzez szczegółową analizę danego miejsca pracy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń